Wrzesień 20th, 2012

Przydrożne ekrany akustyczne

Budownictwo, by admin.

ekrany akustyczneEkrany akustyczne to wynalazek który na stałe już zagościł przy naszych drogach. Od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, coraz częściej przy drogach szybkiego ruchu budowane były te konstrukcje, których zadaniem było chronić przed hałasem obszary przyległe do miejsc jego powstawania.

Choć słowo hałas jest określeniem zwyczajowym to odnosi się naukowo do nadmiernego natężenia dźwięku, które to z koli jest już wartością wymierną. Mierzone w decybelach, opisują dopuszczalny poziom dźwięku panujący w miejscach pracy i instytucjach. Wszystkie te restrykcje maja za zadanie chronić przede wszystkim słuch ludzi i zwierząt. Inną sprawą są także i inne niekorzystne konsekwencje zdrowotne wynikające z narażenia organizmu na hałas. element ten jest czynnikiem stresogennym. Fakt ten nie ulega najmniejszej wątpliwości. Od wielu lat lekarze różnych dziedzin medycyny są co do tego zgodni. Szczególnie alarmują psycholodzy i psychiatrzy którzy wiele chorób i zaburzeń tłumaczą nadmiernym lub zbyt częstym kontaktem z dźwiękami o podwyższonej częstotliwości. Ekrany akustyczne, które znajdują się przy miejskich osiedlach nie dość że chronią nasze domy przed tym czynnikiem to jeszcze ograniczają przedostawanie się części szkodliwych pyłów bezpośrednio na place zabaw, gdzie bawią się  nie świadome zagrożenia dzieci. Konstrukcje te znajdują się także w miejscach gdzie nie mieszkają ludzie. Z pozoru może wydawać się to nie potrzebne jednak należy pamiętać jeszcze o przyrodzie, która także nie powinna być poddawana działaniu hałasu. Zwierzęta których do tej pory naturalne siedliska zostają przecięte trasami komunikacyjnymi, nie wiedza jak się zachować. Bardzo często wbiegają na drogę, podążając swoją stale uczęszczaną ścieżką. W takim znaczeniu budowanie ekranów akustycznych w sąsiedztwie puszczy i lasów jest nie tylko tym co zapobiega, przedostawaniu się fal dźwiękowych powstających pod maską silnika, ale i także nie dopuszczeniu do możliwego w tragicznych skutkach wypadku drogowego z udziałem zwierzyny leśnej. Nie należy też zapominać o ochronie roślinności, która także nie czerpie korzyści z sąsiedztwa budowanych inwestycji infrastrukturalnych.

Ekrany akustyczne to rozwiązanie które, bardzo się sprawdziło. Z czasem te konstrukcje w kształcie murów zyskały na popularności, coraz częściej pojawiając się przy drogach i autostradach. I nic w tym dziwnego ponieważ ich zastosowanie daje naprawdę wymierne korzyści.

Back Top

Comments are closed.