Wrzesień 26th, 2017

Podcięcie wędzidełka języka – wskazania do zabiegu

Zdrowie, by admin.

Wędzidełko języka zabieg operacjaCzym jest wędzidełko języka?

Wędzidełko to włóknista struktura anatomiczna, która w linii środkowej łączy brzuszną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Prawidłowo zbudowane wędzidełko powinno dawać językowi dużą ruchomość, tak, że język jest w stanie dotknąć czubkiem każdej części jamy ustnej. Za krótkie wędzidełko uniemożliwia takie ruchy języka. Fachowa nazwa takiej przypadłości to ankyloglossia. Jest to częsta nieprawidłowość i występuje nawet u od 3 do 10% noworodków.

Przyczyny występowania za krótkiego wędzidełka

W celu określenia pochodzenia krótkiego wędzidełka można wyróżnić czynniki takie, jak predyspozycje genetyczne, negatywny wpływ mogą też wywołać problemy, które wystąpiły podczas pierwszego trymestru ciąży, w tym choroby zakaźne, choroby zawodowe, stosowanie niektórych leków, stres. Oprócz tego warto zaznaczyć, że krótkie wędzidełko języka odnotowywane jest częściej u dzieci, których rodzice w momencie poczęcia potomka mieli więcej niż 35 lat.

Jakie są konsekwencje posiadania za krótkiego wędzidełka?

U noworodków lub niemowląt objawy krótkiego wędzidełka są podobne do objawów u dzieci, które mają problemy z karmieniem piersią:

 • Dziecko jest poirytowane i wybredne, nawet po karmieniu
 • Ma trudności w ssaniu piersi. Dziecko może się zmęczyć w ciągu 1 lub 2 minut lub zasnąć, zanim będzie wystarczająco najedzone
 • Słaby wzrost masy ciała lub utrata masy ciała
 • Problemy z przywarciem do sutka. Dziecko może po prostu żuć brodawkę.
 • Matka karmiąca piersią może mieć problemy z bolesnością piersi

U starszych dzieci występują też objawy inne niż problemy z karmieniem:

 • Wady wymowy, seplenienie, trudność z wymawianiem niektórych głosek
 • Niezdolność do przeżuwania żywności stałej
 • Dławienie się podczas jedzenia
 • Ślinotok
 • Wada zgryzu
 • Trudności związane z higieną jamy ustnej
 • Opóźniony rozwój mowy
 • Problemy stomatologiczne

W przypadku noworodków mogą występować dodatkowe powikłania związane z krótkim wędzidełkiem, m.in niemowlęta mogą nie być w stanie pobudzać produkcji mleka poprzez energiczne karmienie, co skutkuje małą ilością dostarczanego mleka. Do tego często dochodzą kolki i refluks.

Aby mieć pewność, samodzielnie wykonaj kilka testów

Zanim podejmiesz interwencję u starszego dziecka, lepiej zidentyfikuj ankyloglosię przy pomocy prostych testów. Poproś pociechę, by po obiedzie wylizała talerz, bądź w trakcie spaceru zaproponuj, by skierowała końcówkę języka w kierunku nieba. Możesz też poprosić, by wystawiła język na brodę. Jeśli język będzie uciekał na boki, przyjmie sercowaty kształt i zadania te sprawią dziecku trudność i ból, prawdopodobnie kwalifikuje się ono na zabieg fretonomii.

Na czym polega zabieg?

Fretonomia to prosty i praktycznie bezbolesny zabieg, polegający na przecięciu włóknistego fałdu języka. Zabieg ten jest przeprowadzany pod miejscowym znieczuleniem i trwa około 20 minut. Nie wymaga długiej hospitalizacji, pacjent może wrócić do domu już tego samego dnia. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu dieta dziecka powinna być półpłynna i pozbawiona ostrych bądź kwaśnych dań, dziecko powinno także dużo wypoczywać. Wskazana jest też terapia logopedyczna, która ma zapobiec ponownemu zrośnięciu się wędzidełka.

Back Top

Comments are closed.