Lipiec 31st, 2012

Inteligentny dom to już nie tylko marzenia!

Budownictwo, by admin.

inteligentny domMistrz fantastyki Stanisław Lem już dawno w swych powieściach przewidywał ogromny postęp techniczny i zrobotyzowanie świata codziennego. Inteligentny dom wydaje się być potwierdzeniem jego prognoz. Chociaż wielki powieściopisarz zdawał się być w swych wizjach nieco ironiczny, nie możemy całkiem zaprzeczać potrzeby robotyzacji codzienności. Chyba każdy z nas ma swoje ulubione obowiązki domowe oraz takie których nie znosi. Po to wymyślono pralki i zmywarki do naczyń aby oszczędzać czas i pieniądze. Tak samo inne urządzenia w naszym domu, które dla naszych dziadków wydawać by się mogły niesamowitym luksusem dla nas są normą i wręcz nie potrafilibyśmy dłużej funkcjonować bez nowoczesnych instalacji w naszym domu.

Jako że nauka i technika kiedyś w końcu znajdują swoje miejsce w naszych domach przekonaliśmy się nie raz. Kiedyś wynalazek maszyny parowej pozwolił na stworzenie urządzenia niemal do teleportacji, obecny rozwój motoryzacji doprowadził to tego, że pod prawie każdym  domem stoi samochód. Kiedyś kolektory słoneczne i ogniwa paliwowe testowane i używane były głównie w technologiach podboju kosmosu, teraz na dachach wielu osiedli zamontowane są kolektory słoneczne a nasze samochody zaopatrywane w coraz nowocześniejsze silniki, pozwalają na oszczędna i ekologiczną jazdę.Inteligentny dom w swoim założeniu ma zbierać nowinki z każdej branży i wykorzystywać je w swym funkcjonowaniu. Podstawową dziedziną inteligentnych budynków jest automatyka dlatego też w swej konstrukcji zostały one zaopatrzone w masę czujników i detektorów. Automatyczne sterowanie siecią grzewczą, klimatyzacją oraz wentylacją to tylko niektóre czynności, które budynek wykona za nas.  Z jednej strony to bardzo dobrze, ponieważ dzięki tak nowoczesnej technologii, nie będziemy już musieli wykonywać rzeczy których nie lubimy, jednak warto nie zapominać pewnych sztuczek ponieważ taki system to tylko sztuczna inteligencja, która może splatać nam różne nieprzewidziane figle.

Tak sobie myślę że gdybym zamieszkała w takiej budowli, nie musiałabym się martwić kiedy wychodzę z domu i zostawiam otwarte okna. System zbierając informację o nadchodzącym deszczu pozwoliłby na ich szybkie zamknięcie. Także kwestia bezpieczeństwa wydaje się być nie bez znaczenia. Poczucie bezpieczeństwa i możliwość pozostawienie mieszkania przez wakacje pod czujnym okiem nowoczesnego systemu antywłamaniowego, pozwalałby na bezstresowe pozostawienie bądź co bądź swojego dobytku. Chyba fajnie byłoby mieć taki inteligentny dom. Zapraszamy na www.klinikadzwieku.pl

Back Top

Comments are closed.